Skip to main content

Vill du lära dig hur man gör spel? Denna kurs i kreativt spelskapande med två nivåer, Level 1 för nybörjare och Level 2 för de som har skapat digitalt och använt Scratch tidigare. Ta spelintresset till nästa steg!

Kreativt spelskapande – Level 1

Lär dig att skapa dina egna spel i verktyget Scratch med spelutvecklaren Oscar Wemmert. Lär dig att skapa dina egna digitala spel i verktyget Scratch, som körs direkt i webbläsaren.
Vi arbetar med bild, speldesign, animation, berättelse, ljud, musik och programmering. Du får till en början instruktioner steg för steg hur du skapar olika spel för att sedan arbeta mer självständigt.
Kursen sker online via plattformen Discord där vi träffas en gång i veckan, men eleverna kan arbeta vidare mellan kurstillfällen och ställa frågor via Discord. Eventuellt sker någon träff under terminen.
Kursen kräver tillgång till en internetuppkopplad dator, Chromebook går bra. Hörlurar, mikrofon och mus underlättar.
Ålder: 10-14 år
Var: online via Discord

Kreativt spelskapande – Level 2

Fördjupa dina kunskaper i att skapa dina egna spel i verktyget Scratch med spelutvecklaren Oscar Wemmert.
Fördjupa dina kunskaper i att skapa dina egna digitala spel med verktyget Scratch.
Har du tidigare erfarenhet av att skapa spel så kan du gå denna fördjupningskurs där du arbetar mer självständigt, men med stöd av läraren. Du får olika utmaningar och utmanas också till att skapa förbättringar i dina spel. Vi arbetar med bild, speldesign, animation, berättelse, ljud, musik och programmering.
Kursen sker online via plattformen Discord där vi träffas en gång i veckan, men eleverna kan arbeta vidare mellan kurstillfällen och ställa frågor via Discord. Eventuellt sker någon träff under terminen.

Kursen kräver tillgång till en internetuppkopplad dator, Chromebook går bra. Hörlurar, mikrofon och mus underlättar.
Ålder: 10-19 år
Var: Online via Discord

Oscar är spelutvecklare sedan mer än 20 år och har varit involverad i mer än 20 spelproduktioner sedan 1997. Oscar frilansar genom sin firma GameFlame och har även lång erfarenhet av pedagogisk verksamhet med barn- och unga genom arbete inom Skapande Skola och Kulturskolan. 

Oscar brinner för digitalt och kreativt skapande inom alla de delar som ingår i spelutveckling så som bild, speldesign, berättande, ljud, musik & programmering.

Länkar:

Discord (https://discord.com), plattformen har 13-årsgräns och kräver målsmans deltagande.

Scratch (https://scratch.mit.edu), verktyget är gratis och utan reklam.

GameFlame (https://gameflame.se)

Kontakt Regional Kulturskola Skåne
regionalkulturskola@lund.se

Utvecklingsledare:
Anja Nilsson
anja.nilsson@lund.se

Bella Tinghammar
gabriella.jonssontinghammar@lund.se
0768-705908